Podepsání rezervační smlouvy je důležitý krok při koupi nemovitosti. Zavazuje kupujícího i prodávajícího k určitému postupu a často s sebou nese finanční závazky. Než smlouvu podepíšete, pečlivě si ji prostudujte a věnujte pozornost následujícím bodům.
Než podepíšete rezervační smlouvu, ověřte si v katastru nemovitostí, kdo je skutečným vlastníkem nemovitosti a zda na ní neváznou žádná věcná břemena, zástavní práva nebo exekuce. Také si ověřte, zda prodávající má právo nemovitost prodávat a zda není předmětem soudního sporu.
Pokud je na nemovitosti zástavní právo, zjistěte, jaké jsou podmínky jeho vyplacení. Některé úvěry mohou mít složitější podmínky vymazání zástavního práva, což by mohlo ovlivnit převod vlastnictví.
Rezervační smlouva často obsahuje povinnost uhradit rezervační poplatek. Ujistěte se, že smlouva jasně stanoví:
Důležité je také zjistit, co se stane s poplatkem, pokud by prodejce nakonec nemovitost neprodal. Smlouva by měla jasně uvádět mechanismus vrácení poplatku.
Důležité je, na jak dlouhou dobu smlouva zavazuje obě strany a co se stane, pokud do daného termínu nedojde k podpisu kupní smlouvy. Ujistěte se, že smlouva stanovuje konkrétní termíny a postupy.
Zkontrolujte, zda smlouva obsahuje i případné důvody pro prodloužení rezervace. Může se stát, že bankovní procesy nebo administrativní záležitosti mohou zdržet uzavření kupní smlouvy.
Zjistěte, za jakých okolností můžete od smlouvy odstoupit a jaké jsou případné sankce. Někdy může být rezervační poplatek nevratný nebo mohou být vymáhány smluvní pokuty.
Pokud si například prodávající najde jiného kupce, měla by smlouva specifikovat, jaké sankce mu hrozí a jak bude odškodněn původní kupující.
Pokud kupujete nemovitost na hypotéku, ujistěte se, že smlouva zohledňuje možnost jejího nezískání. Ideálně by měla obsahovat ustanovení o vrácení poplatku v případě, že banka úvěr neschválí.
Dále je dobré si ověřit, zda je prodávající ochoten čekat na vyřízení hypotéky a jak dlouhá tato lhůta může být. Některé smlouvy mohou stanovit příliš krátké termíny, což může kupujícího dostat do složité situace.
Jestliže kupujete nemovitost přes realitní kancelář, ověřte si, jaké služby vám poskytne. Měla by zajistit:
Dále si ověřte, zda má realitní kancelář odpovídající pojištění odpovědnosti a jakým způsobem bude chránit vaše finanční prostředky.
Každé ustanovení smlouvy by mělo být jasně formulované. Vyvarujte se nejasných nebo nejednoznačných podmínek, které by mohly vést k právním sporům. Pokud některé části smlouvy nejsou zcela srozumitelné, neváhejte se poradit s právníkem.
Ještě před podpisem rezervační smlouvy se vyplatí provést důkladnou kontrolu nemovitosti. Zajímejte se například o:
Pokud je to možné, nechte si zpracovat odborný posudek od stavebního inženýra nebo inspektora nemovitostí.
Rezervační smlouva je klíčovým dokumentem v procesu koupě nemovitosti. Neberte její podpis na lehkou váhu a pokud si nejste jistí, nechte si smlouvu zkontrolovat právníkem. Pečlivá příprava vám může ušetřit mnoho starostí a finančních ztrát.
Vždy si ověřte, že podmínky smlouvy odpovídají vašim potřebám a možnostem. Nedovolte, aby vás tlak realitní kanceláře nebo prodávajícího přiměl k unáhlenému podpisu. Důkladná kontrola a konzultace s odborníky vám pomůže předejít budoucím problémům a zajistit bezpečný průběh koupě nemovitosti.
14. 2. 2025
9. 2. 2025
14. 10. 2024